Historia

Powstanie Uczniowskiego Klubu Sportowego „MICKIEWICZ” Kluczbork 12 marca
2012 jest związane z inicjatywą kilku rodziców oraz kluczborskich działaczy sportowych, którzy postawili sobie za cel stworzenie w Kluczborku prężnego ośrodka siatkarskiego. Przy Zespole Szkół imienia Adama Mickiewicza w Kluczborku zostało zawiązane stowarzyszenie kultury fizycznej, w ramach którego zaczął funkcjonować nasz Klub. UKS „MICKIEWICZ” został wpisany pod numerem 27 do ewidencji uczniowskich klubów sportowych prowadzonej przez Starostę Kluczborskiego.

W skład pierwszego Zarządu Klubu wchodzili:

  1. Mariusz Łysiak (Prezes Zarządu).
  2. Wojciech Kieszczyński (Wiceprezes Zarządu).
  3. Leszek Mierzwa (Skarbnik).
  4. Piotr Radoś (Sekretarz).
  5. Józef Golenia (Członek Zarządu).
  6. Andrzej Dąbrowski (Członek Zarządu).
  7. Waldemar Bochenek (Członek Zarządu).
  8. Michał Surmiński (Członek Zarządu).

Swój pierwszy sezon ligowy (2012/2013) nasz zespół rozgrywał w grupie B III ligi opolskiej. Po bardzo dobrych występach i wygraniu 12 meczów przy zaledwie 2 porażkach Klub awansował do grupy A III ligi opolskiej.

Kolejny sezon 2013/2014w rozgrywkach organizowanych przez Opolski Związek Piłki Siatkowej (grupa A III ligi) również okazał się być bardzo udany dla naszych siatkarzy, swoją dobrą grę i umiejętności potwierdzili awansem z drugiego miejsca (ulegając w finale drużynie Pimat Piast Gorzów Śląski) do rozgrywek II ligi stanowiącej szczebel centralny rozgrywek piłki siatkowej w Polsce.

Sezony 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 i 2017/2018 to okres gry Uczniowskiego Klubu Sportowego „MICKIEWICZ” Kluczbork w II lidze. Pierwszy rok przyszło nam się mierzyć
w grupie 2 (dolnośląskiej), gdzie po niezwykle dramatycznych play – offach z Siatkarzem Oleśnica udało się utrzymać w tej klasie rozgrywkowej. Od sezonu
2015/2016 „MICKIEWICZ” o ligowe punkty walczył w grupie 3 (łódzkiej) odnosząc z roku na rok coraz lepsze wyniki sportowe.

Przełomowym sezonem w historii naszego Klubu był bez wątpienia sezon
2017/2018, wówczas UKS „MICKIEWICZ” Kluczbork awansował do I ligi stanowiącej zaplecze Plusligi. Nasi siatkarze zdominowali rozgrywki w grupie 3 II ligi i wraz z drużyną SMS PZPS Spała II awansowali do turnieju półfinałowego w Białymstoku
(11 – 13.05.2018 r.). W turnieju obok naszego zespołu i siatkarzy ze Spały rywalizowała drużyna gospodarzy – BAS Białystok oraz Energa Net Ostrołęka.

UKS „MICKIEWICZ” –  Energa Net Ostrołęka 1:3 (11.05.2018 r.)

UKS „MICKIEWICZ” – SMS PZPS Spała II 3:0 (12.05.2018 r.)

BAS Białystok – UKS „MICKIEWICZ” 2:3 (13.05.2018 r.) Starcie z drużyną ze stolicy województwa podlaskiego na trwałe wpisało się do pamięci kluczborskich kibiców siatkówki. Zwycięzca tego meczu gwarantował sobie obok drużyny z Ostrołęki prawo gry w turnieju finałowym. Pierwsze dwa sety to koncertowa gra drużyny BAS-u, którą napędzał Damian Wierzbicki (atakujący, który dołączył do zespołu na turniej półfinałowy). W trzeciej odsłonie spotkania gospodarze niczym lis z wiersza Adama Mickiewicza pod tytułem „Lis i kozioł” „już byli w ogródku, już witali się z gąską” prowadzili 16:11, ale wówczas losy meczu odwróciły się o 180 stopni, spustoszenie w drużynie rywali siał swoimi serwisami Maciej Kowalonek. Siatkarze UKS-u wbili przysłowiowy piąty bieg i odwrócili losy seta oraz całego meczu triumfując w całym meczu 3:2!

Kolejnym krokiem w drodze do gry w I lidze był turniej finałowy w Rybniku (23-27.05.2018 r.), nasza drużyna rozegrała 4 spotkania:

UKS „MICKIEWICZ” – Chrobry Głogów 3:0

UKS „MICKIEWICZ” – Orzeł Międzyrzecz 3:0

UKS ” MICKIEWICZ” – Energa Net Ostrołęka 2:3

UKS „MICKIEWICZ” – MCKiS Jaworzno 3:2

Barw naszego zespołu w sezonie zwieńczonym awansem do I ligi bronili:

Nr 1 Jędrzej Brożyniak (Rozgrywający).

Nr 2 Mateusz Mikołajczak (Przyjmujący) – zawodnik z powodu kontuzji barku zrezygnował
z gry.

Nr 4 Maciej Niedzielski (Środkowy).

Nr 5 Bartosz Pańczyszak (Atakujący).

Nr 6 Adam Parcej (Przyjmujący).

Nr 7 Maciej Kowalonek (Przyjmujący).

Nr 8 Konrad Mucha (Środkowy).

Nr 9 Yuriy Flyunt (Atakujący/Przyjmujący).

Nr 10 Gracjan Sachnik (Libero).

Nr 11 Piotr Jedliński (Środkowy).

Nr 13 Bartosz Hiper (Libero).

Nr 14 Mateusz Zarankiewicz (Atakujący) – zawodnik doznał kontuzji podczas turnieju półfinałowego w Białymstoku.

Nr 15 Krzysztof Kuwaczka (Środkowy).

Nr 17 Paweł Cygler (Rozgrywający).

Nr 18 Mateusz Szyporta (Przyjmujący).

Podczas Turnieju Finałowego w Rybniku szeregi naszego zespołu zasilił Kamil Semeniuk, który zastąpił kontuzjowanego Mateusza Zarankiewicza.

W okresie przerwy między sezonem 2017/2018 a 2018/2019 Klub staną przed szeregiem wyzwań zarówno natury sportowej (np. skompletowanie kadry na nadchodzący sezon) jak
i organizacyjno – administracyjnych. Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy „MICKIEWICZ” Kluczbork uzyskało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pierwszy sezon w I lidze był bardzo trudny dla naszego zespołu, jako beniaminek rozgrywek zapłaciliśmy „frycowe”. Przegrana w pierwszych dziesięciu kolejkach i ogromna pogoń za rywalami w drugiej części sezonu zasadniczego, która poskutkowała zajęciem 11 miejsca
w ligowej tabeli i koniecznością rozgrywania play out-ów z drużyna AZS-u Częstochowa. Niestety padły one łupem siatkarzy spod Jasnej Góry. Pierwszy sezon na zapleczu Plusligi zakończył się dla nas jednak Happy End-em i przywróceniem UKS-u do rozgrywek I ligi.
W trakcie sezonu UKS „MICKIEWICZ” Kluczbork otrzymał nagrodę Starosty Kluczborskiego – Plaster Miodu (03.02.2018 r.) oraz nagrodę Gminy Kluczbork – Kluczborską Basztę (10.11.2018 r.).

Drugi sezon na zapleczu najwyższego szczebla rozgrywkowego w kraju był poprzedzony wieloma zmianami kadrowymi w naszym zespole (bardziej szczegółowe informacje na temat kadry zespołu znajdują się w zakładce archiwum). W skutek pozyskania sponsora tytularnego zmianie uległa nazwa rozgrywek – Krispol 1. Liga. Był to zdecydowanie lepszy rok dla naszego zespołu – rozgrywki ligowe zakończyliśmy na 7 miejscu i gdyby nie pandemia COVID – 19 bralibyśmy udział w fazie play – off. Jednakże w związku z sytuacją pandemiczną w kraju rozgrywki ligowe zostały przedterminowo zakończone.

Sezon 2019/2020 obfitował również w szereg poza ligowych emocji siatkarskich. Nasz zespół po raz pierwszy w swojej historii miał możliwość rozegrania meczu międzypaństwowego, po przeciwnej stronie siatki  w okresie przygotowań do sezonu stanęła czołowa drużyna Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Al Ain SG. Mecz w hali kluczborskiego OSiRu był poprzedzony odśpiewaniem hymnów państwowych oraz wymianą pamiątek. Miłe przyjęcie drużyny z Al Ain spowodowało zaproszeniem naszego zespołu na międzynarodowy turniej
w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na przełomie października i listopada
w rozgrywanych w Al – Ain zawodach nasz zespół odniósł 5 zwycięstw nie oddając ani jednego spotkania rywalom, fenomenalna postawa naszych siatkarzy poskutkowała zwycięstwem w Turnieju.

25.10.2019 r. UKS „MICKIEWICZ” – AL DHARFA (ZEA) 3:0

27.10.2019 r. UKS „MICKIEWICZ” – SEEB CLUB (Oman) 3:0

29.10.2019 r. UKS „MICKIEWICZ” – BANIAS (ZEA) 3:0

31.10.2019 r. UKS „MICKIEWICZ” – AL JAZIRA (ZEA) 3:2

01.11.2019 r. AL AIN (ZEA) – UKS „MICKIEWICZ” 0:3

W powyższym sezonie mieliśmy możliwość rozegrania dwumeczu z przygotowującą się do kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich reprezentacją Algierii.

Rozgrywki ligowe w sezonie 2020/2021 prowadzone były pod nazwą Tauron 1. Ligi, nasz Klub po fazie zasadniczej z 43 punktami zajął 8 miejsce i zagwarantował sobie prawo gry
w fazie play – off. Pierwszym naszym rywalem był lider tabeli, późniejszy mistrz
Tauron 1. Ligi – LUK Politechnika Lublin, po trzech niezwykle wyrównanych spotkaniach, gdzie w dwóch o wyłonieniu zwycięscy zdecydował tie break  drużyna z Lublina wygrała
2:1. Nam pozostało walczyć o 7 miejsce z drużyna KPS Siedlce, we własnej hali UKS zwyciężył 3:0, niestety w meczu rewanżowym w Siedlcach zawodnicy gospodarzy wygrali  3:2 oraz okazali się być lepci w rozgrywanym do 15 punktów „złotym secie” i to drużyna z Mazowsza cieszyła się z 7 miejsca.  Warto jednak zaznaczyć, że jedynie naszej drużynie udało się pokonać we własnej hali trzy najlepsze drużyny ligi: LUK Politechnikę Lublin (dwukrotne), BBTS Bielsko – Biała oraz BKS Visłę Bydgoszcz. Niestety, sezon 2020/2021 niemalże w całości odbył się bez udziału publiczności. Aby dać namiastkę siatkarskich emocji dla naszych kibiców Dyrektor Klubu Maciej Sitek prowadził transmisje audio z niemalże każdego spotkania. Mamy jednak nadzieje, że będzie to ostatni sezon przy pustych trybunach.  UKS „MICKIEWICZ” zwyciężył w plebiscycie NTO na najlepszą drużynę dekady w powiecie kluczborskim oraz zajął drugie miejsce w województwie
w ramach powyższego plebiscytu.